مقایسه سنگ مالون و لاشه

مقایسه سنگ مالون و لاشه

جمعه 28 شهريور 1399
21:48
محمد

سنگ ها یکی از پر کاربردترین مصالحی هستند که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع و اقسام سنگ ها در این صنعت به کار می رود و برخی علاوه بر زیبایی که به محیط می بخشند، از استحکام و مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند. از جمله این سنگ ها می توان به سنگ مالون و سنگ لاشه

اشاره کرد. خرید و فروش این سنگ ها در سال های گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

برخی به اشتباه به سنگ مالون، سنگ لاشه نیز می گویند. اما در واقع این دو با هم تفاوت هایی دارند. در این متن قصد داریم در مورد تفاوت های این دو نمونه سنگ با هم صحبت کنیم.

سنگ لاشه چیست؟

سنگ های لاشه سنگ هایی هستند که بعد از استخراج از معدن با کمترین تغییرات، به کار برده می شوند. این سنگ ها نیز دارای شکلی نامنظم بوده و بیشتر در پی ساختمان ها و دیوار قرار داده می شود. رنگ های مختلفی از سنگ لاشه مانند زرد، قهوه ای، سبز، قرمز، آبی و غیره از آن موجود است.

سنگ های لاشه در تزئین ساختمان ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر مصارف صنعتی دارند و در پی، دیوار راه ساز و دیوارهای سنگی به وفور به کار گرفته می شوند. از دیگر موارد کاربرد آن، در تهیه و تولید ماسه سبک برای بتن و آسفالت است.

البته برای آنکه بتوان به صورت کاملا قطعی سنگ لاشه را در کارهای عمرانی مورد استفاده قرار داد، این سنگ باید برخی مشخصات کیفی را نیز دارا باشد. از جمله این موارد می توان به عدم وجود لایه بندی ظریف در این سنگ اشاره کرد. نحوه لایه بندی باید به گونه ای باشد که کمترین میزان خرد شدن و شکستن را از آن شاهد باشیم.

از جمله نکات دیگری که سنگ لاشه باید دارا باشد، سختی و مقاومت بالا است. همان طوری که بالاتر نیز به آن اشاره شد معمولا از این سنگ در پی ها استفاده می شود. پس لازم است که این سنگ بتواند مقاومت بالایی داشته و وزن های بالا را به خوبی تحمل کند.

نکته دیگری در زمان استخراج باید در مورد این سنگ به آن توجه کرد، شرایطی است که سنگ لاشه از آن استخراج می شود. این سنگ باید از معادن رو باز خارج شود تا هم کار به نحو آسان تری انجام شود و هم اینکه میزان هدر رفت آن کاهش پیدا کند.

تفاوت های سنگ مالون و لاشه

سنگ مالون را یکی از زیر مجموعه های سنگ لاشه حساب می کنند. اما تفاوتی که این دو با هم دارند، بر روی عملیاتی است که بعد از استخراج از معدن بر روی سنگ مالون اجرا می شود.

سنگ مالون را در واقع همان سنگ لاشه است اما سنگ لاشه معمولا هیچ تراش و چکش خواری بر روی آن انجام نمی گیرد. اما سنگ مالون بعد از خروج از معدن توسط پتک و یا چکش با تغییراتی رو به رو می شود.

تفاوت دیگری که این دو با هم دارند در کاربردهای این دو است. سنگ های مالون را می توان به عنوان تزئین نیز مورد استفاده قرار داد اما سنگ های لاشه این قابلیت را ندارند و بیشتر در کارهای عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد.


[ بازدید : 8 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به سنگ است. || قدرت گرفته از Pasargadblog.ir
× بستن تبلیغات